Ses İzolasyonu

Akustik izolasyon adı da verilen bu uygulama, insan sağlığına zarar verebilecek eşik değerin (80 dB) üzerindeki ses kaynaklarının etrafına veya yüzeyine yapılan işleri kapsamaktadır. Çeşitli uygulama yöntemleri olmak ile beraber en yaygın olan yöntemler aşağıdaki gibidir.

a)      Yüzeye uygulanan taşyünü ile kaplama malzemesi arasında belirli oranda hava boşluğu bırakılarak yapılan izoledir. Kaplama malzemesi titreşim önleyici geometrik yapıya sahip ayaklar üzerine sabitlenmektedir.

b)      Yüzeye ilk olarak kompozit ses izolasyon levhası sarılır (belirli kalınlıkta arasında kurşun levha bulunan elastomerik kauçuk). Ses izolasyon levhası üzerine taşyünü montajı ve onun üzerine de bitüm kılıf montajı gerçekleştirilerek kaplama malzemesi ile kaplanır. Ayrıca gerekli olması durumunda titreşim önleyici geometride mesafe tutucu ayaklar kullanılacaktır.

c)      Kaplamanın uygun olmadığı durumlarda ses kaynakları çeşitli boy ve ebatlarda ses izolasyon kabini içine alınır. Kabinler taşyünü içeren kompozit panellerden oluşmakta olup atmosferik şartlara karşı da ekipmanı korumaktadır.